مطالب

احتراق در موتور درون سوز

احتراق در موتور درون سوز

موتور درون ‌سوزکه به صورت خلاصه «ICE» می باشد.سیستمی است که فرآیند آتش گرفتن سوخت آن در محیط ایزوله ای به نام محفظه‌ی احتراق انجام می شود. واکنش سوختن با ایجاد گرمای بسیار زیاد، باعث افزایش دما و فشار می شود.بعد از منفجر شدن، سیال اجازه دارد به حالت انبساط در بیاید. این منبسط شدن در ادامه منجر به تولید حرکت برای مثال در پیستون‌ها می‌گردد.

این فرایند با واکنش هایی که در موتورهای احتراق خارجی مثل موتورهای بخار صورت می پذیرد، فرق می کند. در موتور های احتراق خارجی سوختن در گام اول یک سیال عملیاتی مثل آب را گرم می‌کند که در جلوتر این سیال منجر به تولید فشار، حرکت یا نیروی جنبشی می‌گردد. بخار با فشار زیاد و فوق داغ ایجاد شده باعث حرکت پیستون می شود

موتور درون سوز  معمولا شامل موتورهای رفت و برگشتی ،وانکل و عنوان های شبیه این است که احتراق به صورت ناپیوسته در آن‌ها انجام می پذیرد. با این حال بعضی از فرایندهای متوالی مثل موتور جت‌ها،  نیز از نوع موتور درون‌سوز می باشند.

از موتور درون سوز معمولا در زمینه حمل‌ونقل استفاده می گردد. از دیگر موارد استفاده موتور های درون سوز می‌توان به حالتی  توجه کرد که دستگاه حتما به حرکتی پیش روی کند اما کاملا  توانایی استفاده از موتور الکتریکی نیست. در هر صورت بعضی اوقات از این نوع موتور درون سوز در جهت استارت خوردن یک ژنراتور و سپس تولید کردن برق انجام داد، با این شیوه می‌توان از توانایی های سیستم الکتریکی در کنار این نوع موتور استفاده نمود.

فواید موتور درون سوز

اصلی ترین فایده از موتور درون سوز، «توانایی حرکت دادن می باشد. بهره وری از این مدل سیستم در خودرو کاملا آسان تر از مدل برقی است، با این حال در تعداد زیادی از خودروهای هیبرید، از موتور درون سوز برای افزایش شارژ موتور استفاده می شود.

به این صورت، مهم ترین ایراد این نوع دستگاه ایجاد آلودگی می باشد، همچنین پسماندهای دستگاه مثل لاستیک به محیط زندگی انسان آسیب می رساند، تعدادی از موتور درون ‌سوز موجب آلودگی شدید صوتی می شود. ایراد دیگر ICE ابعاد وسیع آن می باشد چون که اکثرا توانایی تولید قدرت مورد استفاده از یک نوع موتور کوچک نیست، به طوری که موتورهای الکتریکی این ایراد را ندارند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا