شمع

شمع خودرو و عملکرد جرقه زنی آن

شمع خودرو و عملکرد جرقه زنی آن

خلاصه محتوا شمع خودرو یکی از اجزایی که است که روی موتور و  بر روی سر سیلندر قرار می‌گیرد و یکی از مهمترین اجزا در فرایند احتراق  و روشن  شدن و استارت خوردن خودرو است. شمع خودرو از عایق چینی، الکترود، واشر و قسمت‌های دیگر تشکیل می‌شود و با دریافت ولتاژ بالا، عمل جرقه زنی در محفظه سیلندر را انجام می‌دهد.

 

ویژگی شمع خودرو

شمع خودرو که در زبان انگلیسی به نام پلاگین جرقه نامیده می شود ، یک قطعه برای ارائه جریان الکتریکی و سیستم جرقه زنی در محفظه احتراق یک موتور می باشد که اشتعال را در سوخت خودرو درون سیلندر نشان می دهد. جرقه شمع  خودرو برای مشتعل کردن سوخت فشرده که مخلوط هوا و سوخت می باشد ،توسط یک جرقه الکتریکی که توسط شمع به وجود می آید، باعث می شود که وسیله استارت بخورد و موتور شروع به کار کند.

یک شمع خودرو ، جرقه زن است و تولید جرقه می کند ، شمع خودرو دارای یک پوسته فلزی است که از طریق الکترود مرکزی توسط یک عایق چینی جدا شده است. الکترود مرکزی ، که دارای یک مقاومت می باشد، توسط یک سیم عایق به انتهای خروجی سیم پیچ یا مگنت وصل می شود .

پوسته فلزی شمع خودرو است که دارای پیچ می باشد و به موتور پیچ سر سیلندر وصل می شود . الکترود مرکزی از طریق عایق چینی در داخل شمع بیرون زده و با یک سیم که وایر نامیده میشود به موتور وصل می شود که این وایر یک یا چند شکاف جرقه ای را مابین و انتهای داخلی الکترود مرکزی وصل می کند و جریان را هدایت می کند.

23432 - شمع خودرو و عملکرد جرقه زنی آن
شمع خودرو

مقاصد دیگر شمع خودرو

شمع خودرو جرقه ای همچنین ممکن است برای مقاصد دیگر نیز استفاده شود. در دستگاه ها و وسایلی که دارای احتراق مستقیم هستند در هنگام کار نکردن یا در اصطلاح شلیک نکردن ، از شمع های جرقه ای برای اندازه گیری یونیزاسیون در سیلندرها استفاده می شود ، این اندازه گیری جریان یونی برای جایگزینی سنسور فاز بادامک معمولی و سنسور ضربه زدن و عملکرد اندازه گیری که برخی مواقع ناپدید شده استفاده می شود.

از شمع جرقه ای نیز ممکن است در سایر کاربردها مانند کوره هایی استفاده شود که در آن مخلوط سوخت هوا قابل احتراق باید مشتع شود. در این حالت ، بعضی اوقات به آنها احتراق کننده شعله گفته می شود .

منابع:

  1. holley.com
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن