شمع

چگونگی کارکرد و عملکرد شمع ماشین در روشن شدن خودرو

چگونگی کارکرد و عملکرد شمع ماشین در روشن شدن خودرو

 

1-    خلاصه محتوا در موتور های احتراق داخلی این شمع ماشین است که با ایجاد جرقه در محفظه احتراق باعث سوختن ترکیب بنزین و هوا شده و منجر به حرکت پیستون رو به پایین می شود تا این چرخه به طور مداوم تکرار شود. اما وقتی شمع ماشین به خوبی کار خود را انجام ندهد، و به بر اساس زمان تعیین نشده نتواند جرقه بزند موتور خودرو  به خوبی عمل نخواهد کرد، در واقع حرکت پیستون به طور ناقص انجام می شود و در نتیجه بازده موتور به طور قابل ملاحظه ای کاهش می یابد.

 

ویژگی شمع ماشین

شمع ماشین وسیله ای هست که به برق اتومبیل ربط داردکه در قسمت سیلندر موتورهای احتراق داخلی قرار می گیرد و بنزین فشرده شده را با که قبلا با هوا درون سیلندر ادغام شده است رابا یک جرقه الکتریکی مشتعل می کند. شمع ماشین یک الکترود مرکزی عایق بندی شده دارد که توسط یک سیم عایق به سیم پیچ احتراق یا مدار مگنتو در قسمت بیرونی متصل می شود و سیستم جرقه ای درون سیلندر را پشتیبانی می کند. موتورهای احتراق داخلی یا همان موتورهای احتراق جرقه ای برای شروع احتراق به شمع و وایرهای شمع نیاز دارد.

برای احتراق مخلوط هوا/سوخت. انرژی الکتریکی از طریق جرقه منتقل می شود ، اگر ولتاژ عرضه شده به شمع ماشین به اندازه کافی بالا باشد ، ایجاد جرقه می کند . این جرقه الکتریکی مخلوط بنزین / هوا را در محفظه احتراق مشتعل می کند و ماشین استارت خورده و روشن می شود.شمع‌ ماشین را می توان یکی از مهم‌ترین قسمت‌های سیستم احتراق ماشین دانست.

احتراق درون سیلندر

وقتی ماشین استارت می خورد ، همزمان با استارت ایجاد جرقه در شمع ماشین رخ می دهد و ماشین روشن می شود.نکته ای را که باید دقت کنید این است که تعداد شمع‌ها در هر خودرو با تعداد سیلندرها برابر است، البته باید این نکته را بگوییم که برخی از شرکت های سازنده برای هر سیلندر از دو شمع استفاده می‌کنند.شمع ماشین هم مثل همه یدکی های ماشین به مرور زمان تحلیل رفته و کهنه می‌شوند و نیاز به تعویض پیدا می‌کنند. وقتی شمع‌ها خراب می شوند احتراق درون سیلندر به سختی انجام می شود و در نتیجه باعث می شود که ماشین روشن نشود یا بد روشن شود.

سوال اینجاست که اگر یک یا دو عدد از شمع‌ها از کار بیفتد چه می شود؟جواب این است که ماشین روشن شده اما به سختی و با کندی حرکت می‌کند و ماشین اصطلاح ماشین نفس ندارد.

منابع:
1. http://www.autonet.hr

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن