کوئلوایر شمع

عملکرد سیم پیچی القایی کویل ماشین

عملکرد سیم پیچی القایی کویل ماشین

قاعده کار کویل ماشین بر اساس القای جریان الکتریکی می باشد که میان سیم پیچ های داخل آن صورت می گیرد. سیم پیچ نیز قطعه ای تشکیل شده از سیم است که در آن سیم های طویل به دور یک محور و بدون تماس با هم پیچیده می شوند.
دو سیم پیچ و یک مغزی داخلی هم مبنای کار کویل ماشین می باشند. به اینگونه که سیم پیچ ثانویه با دور بالا پوششی از جنس سیم پیچ اولیه با دور پایین را دارا می باشد و جریان الکتریکی ورودی به سیم پیچ اولیه منجر به القای الکتریکی میان سیم پیچ ثانویه می گردد و سیم پیچ ثانویه فشار ولتاژ را تا چند هزار برابر زیاد می کند. و قطعه ای به اسم دلکو ماموریت دارد تا با نگه داشتن این ولتاژ منجر شود تا هر شمع در وقت مناسب جرقه بزند. قطعه ای پلاتینی داخل دلکو قرار دارد که وظیفه آن کنترل ولتاژِی است که از کویل خارج می شود.

 

عملکرد سیم پیچی القایی کویل ماشین
عملکرد سیم پیچی القایی کویل ماشین

انواع کویل ماشین

کویل ماشین که در شرکت های خودروسازی ساخته می شوند، شامل سه دسته می شوند:
دسته اول – کویل های ساده ای هستند که دارای دو قطعه به نام استوانه و دلکو می باشند.کویل های ساده بیشترین قسمت عملکردشان مربوط به مرتب کردن جرقه ها می شود و جالب است بدانید یشت در خودروهای کاربراتوری استفاده می شود
دسته دوم-این دسته از کویل ماشین معمولا در پراید و پژو استفاده می شود.عملکرد این کویل به گونه است که اختلاف پتانسیل مناسبی را که مورد مصرف قرار می گیرد را تعیین می کند.مشکلی که این نوع کویل ماشین ها دارند این است که در صورت خرابی امکان دارد آسیب جدی به موتور ماشین وارد نماید.
دسته سوم- این دسته از کویل ماشین ها معمولا در تندر 90 مورد استفاده قرار می گیرند.در این گونه ماشین ها یک کویل هم برای شمع و هم برای سیلندر در نظر گرفته شده به طوری که در صورت خراب شدن هر کدام نیازی به تعویض هر دو نباشد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا