موضوعات داغ

قیمت شمع خودرو

قیمت شمع خودرو به عوامل مختلفی بستگی دارد ؛ از جمله مواردی که در قیمت شمع تفاوت ایجاد می کند : ساختار ، کیفیت ، جنس ،شکل الکترود به کار رفته و برند شمع موتور می باشد .
همه ی خودرو ها برای ایجاد جرقه به منظور تولید انرژی و احتراق موتور به شمع نیاز دارند ، برای احتراق شمع حدود ۱۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ ولت نیاز است ؛ که خود در سر سیلندر موتور قرار داده می شود .

 

انواع شمع های موجود در بازار

  • شمع گرم
  • شمع سرد
  • شمع نیکلی
  • شمع ایریدیومی
  • شمع پلاتینیومی
  • شمع چند الکترودی

بیشتر شمع های موجود در بازار امروزه از جنس الکترود نیکل می باشد که مقاومت گرمایی کمی دارد و عمر بسیار کوتاهی به نسبت سایر شمع های خودرو دارد و مصرف سوخت خودرو را نیز بسیار افزایش می دهد ؛  قیمت شمع های الکترود نیکل ارزان تر از بقیه شمع ها می باشد اما استفاده طولانی مدت از این نوع شمع برای خودرو در دراز مدت  عملکرد موتور خودرو را پایین می آورد .

یکی دیگر از شمع های موجود شمع هایی از جنس الکترود پلاتینیوم است که مقاومت گرمایی بسیار بالایی داشته و نه تنها خود عمر بسیار طولانی تری نسبت به شمع های الکترود نیکل دارد ، بلکه باعث افزایش قدرت موتور خودرو و افزایش طول عمر قطعات آن می شود . این نوع از شمع ها از سوخت کمتری استفاده می کنند اما قیمت شمع های الکترود پلاتینیوم از شمع های الکترود نیکل بالا تر می باشد .

شمع هایی با الکترود ایریدیومی ، نسل پیشرفته ی پلاتینیوم ها می باشند که خواص این نوع از شمع ها در آن حفظ شده است و تنها روی طول عمر بالا تر آن ها کار شده است و نسبت به نسل قدیم خود از نظر قیمتی دارای تفاوت هایی چند می باشد .

کاربرد شمع های سرد و گرم

شمع های سرد برای موتور هایی با دمای بالا و شمع های گرم برای موتور هایی با دمای پایین طراحی شده است . و شمع های چند الکترودی طول عمر بسیار زیاد تری برای خودرو دارند .

 

 

قیمت هاب متنوع متناسب با انواع مدل شمع

اگر از نظر مدل ماشین ها بخواهیم به بررسی قیمت شمع ها بپردازیم ، باید گفت که شمع خودرو Hella YM8RCP-9U  کمترین قیمت را در بین دیگر مدل ها دارد اما شمع خودرو مرسدس بنز مدل ۲۲۷ بالاترین قیمت شمع را دارد .

NGK , DENSO , BOSCH , CHAMPION , ACDELCO , AUTOLITE  از برند ها ی بسیار معروف شمع موتور در جهان می باشند .

 

 

 

اولین بار شمع با ولتاژ بالا توسط برند BOSCH ساخته شد که توسط سه تن از مهندسان این شرکت که خود بوش هم جزو آن بود به ثبت جهانی رسید . در این نوع از شمع ها به علت داشتن شکلی سوزنی شتاب خودرو افزایش چشم گیری پیدا کرده و در سربالایی خودرو کشش بیشتری دارد .

برند NGK  دارای شمع های فوق حرفه ایی می باشد که برای خودرو های یورو ۴ ساخته شده است ، مواردی که باعث شناختن آن به عنوان یک برند موفق شده به دو دلیل خیلی با ارزش می باشد : از خام سوزی بنزین جلوگیری کرده و با هر شرایط سختی سازگاری دارد و برای خودروهایی با شمع ها ی پایه کوتاه نظیر پژو ۲۰۶ تیپ ۲ ، تیپ ۳ ، پژو پارس ، سمند ، رنو ال ۹۰ ، …. و حتی برای پراید های یورو ۴ که ساخته ی ۹۴ به بعد هستند بهترین گزینه است . این برند شاید نسبتا دارای قیمت بالایی باشد اما کاملا به صرفه است و دارای کیفیت بسیار بالایی نیز می باشد .

علت قیمت نسبتا بالای این محصول ، فلز ایریدیوم می باشد که در ساخت این محصول  از آن استفاده شده است ؛ این فلز به جهت کیفیت و کارایی حتی از پلاتنیوم هم برتر است . این شمع یکی از برترین های موجود در بازار حال حاضر می باشد .

اما بی شک بهترین نوع  شمع از برند ژاپنی DENSO  است ؛ برندی بی رقیب و حرفه ایی که در بازار تولید و فروش شمع در دنیا بهترین می باشد . الکترود ایریدیوم خالص استفاده شده در آن باعث شده است که کیفیت احتراق به نسبتا قابل توجهی بهبود یافته باشد و به جهت استفاده از آبکاری با نیکل از رسوب در شمع جلوگیری شده است . و این نوع از برند شمع عمر بسیار بالایی دارد .

امروزه نمونه های تقلبی این محصولات بسیار زیاد شده است اما برند ها  همیشه محصولی را ارائه می دهند که با بقیه ی محصولات عادی تفاوت داشته باشد و در واقع چیز منحصر به فردی که از آن به عنوان یک رد پای تجاری می توان نام برد ارائه می دهند .

تشخیص شمع اصل NGK با نمونه ی تقلبی آن

این شرکت یکی از دقیق ترین شرکت های  تولید شمع می باشد که در واقع به ظرافت کاری و دقیق بودن محصولاتش شهرت دارد . امکان ندارد در نمونه ی اصل این محصول با رنگ پریدگی ، ترک رزوه ها ، محل تراش خوردگی بجای لیزر ،  پوسیدگی ، اثر ضربه ، رنگی تیره تر از نمونه ی اصل آن ، نداشتن چسب خمیری به منظور جلوگیری از نشتی مواجه شوید  و مهم تر از همه اینکه در محل نصب وایر از ترمینال های مناسب که وظیفه ی رسانا بودن را برعهده دارند استفاده نشده و فقط چیزی شبیه به آن در شمع های تقلبی تعبیه شده است .

یکی از روش های تشخیص این محصول که به تازگی معین شده ، حک کردن رمز بر روی جعبه می باشد که تشخیص آن را ساده تر کرده است .

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا