مطالبوایر شمع

قیمت وایر خودرو

قیمت وایر

قیمت وایر

قیمت وایر خودرو به مشخصه های زیادی از جمله اندازه ی وایر ، مدل ماشین ، برند وایر و جنس وایر ارتباط مستقیم دارد . تعویض وایر شمع خودرو جزء کم هزینه ترین تعمیرات و خدمات خودرو می باشد . به جهت افزایش نمونه های چینی و بی کیفیت این وایر ها شما باید سعی در خرید قطعاتی مرغوب کنید که دارای ضمانت نامه و بسته بندی پلمپ و شیرینگ خورده باشند ؛ برخی از این وایر ها رنگی هستند پس باید به فابریک بودن این محصولات نیز توجه داشت چون در این صورت به موتور خودروی شما آسیب می رسانند . از جمله ی این آسیب ها بالا رفتن دمای موتوراست که به معنی فشار آمدن بیش از اندازه به موتور می باشد ، باعث افزایش سوخت خودرو و افت قدرت موتور خودرو و …. می شود . وایر شمع خودرو از اجزای با دوام خودرو می باشد که خیلی سخت دچار مشکل می شود .

 

وایر سالم باید در برابر دمای بالا و پایین مقاوم باشد ، قدرت کششی بسیار خوب و قابل قبولی را داشته باشد ، در اجزای دیگر الکتریکی باعث تداخل نشده و .. .

دلایل قیمت گذاری

  • اولین دلیل تاثیر گذاری بر روی قیمت وایر اندازه ی وایر است . وایر شمع  خودرو ها یکی نیست و در واقع به مدل و حجم موتورخودرو ارتباط دارد ؛ یعنی به نسبت بزرگ یا کوچک بودن حجم موتور ، اندازه ی وایر  مشخص می شود .
  • دومین دلیل تاثیر گذاری بر روی قیمت وایر برند های تولید کننده ی این کالا می باشند . برند هایی از قبیل : پرتو وایر ، پاتیگ ، والئو ، گرین ، اتو داینو ، اس اس ای تی ، وایر ایران ، ای اس ام ، یوتا ، سامنس ، پاسیکو و … .
  • سومین دلیل اثر بخش در قیمت وایر خودرو طبق مطلب گفته شده در بالا مدل ماشین است ؛ زیرا هر وایر شمع مخصوص به یکسری خودرو خاص تولید شده و برای همه نوع از خودرو پاسخگو نیست .

برای مثال وایر های شمع پرتو وایر pw-pa10  مناسب خودرو های سمند ۱۸۰۰ ، پژو پارس و پژو های انژکتوری می باشد ؛ وایر شمع پاتیگ  tba10114برای خودرو های تیبا ، ساینا و پراید یورو ۴ مناسب می باشد ؛ وایر شمع پرتو pw-pya1 مناسب پیکان انژکتور تک سوز می باشد ؛ وایر شمع پرتو pw-pza1 مناسب پراید و وایر شمع  pw-npr برای نستان مناسب ترین گزینه است .

  • چهارمین دلیل تاثیر گذار بر روی قیمت وایر نوع و جنس وایر شمع است ؛ که خود شامل سه نوع هسته مسی و فولادی ، هسته کربنی و مغناطیسی می باشد .

جنس وایر ها

وایر هسته  مسی و فولادی : از جنس مس و فولاد ضد زنگ می باشند ؛ مقاومت کم اما هدایت بالایی دارد و در سیستم رادیویی اختلال ایجاد کرده و در کل گزینه ی خوبی برای خرید نیست .

وایر هسته کربنی : از جنس کربن می باشد و به سیم مقاومتی شهرت دارد و برتری های بسیار زیادی در مقابل وایر مسی و فولادی دارد . اما امتیاز منفی که می توان برای این نوع از وایر در نظر گرفت این است که طول عمر کمی دارد . و فرد به نسبت مسافت کوتاه تری که رفته است باید به تعویض وایر شمع خود بپردازد .

وایر مغناطیسی : نسل جدید ی از وایر شمع خودرو می باشد که هم قدرت هدایت بسیار بالایی دارد و هم هسته آن از نیکل مس است . به علت مقاومت کم آن جرقه بهتر انتقال می یابد . این نوع از وایر شمع خودرو از امواج جلوگیری کرده و در بعضی از آن ها از هسته ی فریت استفاده می شود و این موضوع باعث می شود قیمت وایر افزایش پیدا کنند . جنس این وایر ها از مس ، فولاد و نیکل است و این وایر ها مقاومت کششی بسیار بالایی دارند و دارای پوششی سیلیکونی می باشند .

بهترین وایر شمع خودرو

بهترین وایر شمع خودرو که در بازار موجود است ، صرف نظر از قیمت وایر نوع سیلیکونی  آن است که امواج مزاحم را از بین می برد . طبق استاندارد های جهانی وایر شمع خودرویی از سطح کیفی بالایی برخوردار است که تحمل دمای تا ۲۵۰ درجه را داشته باشد  ( F ) . برخی از سازندگان این نوع کالا ، وایر هایی را تولید کردند که تا دمای ۵۰۰ درجه هم مقاومت دارند .

وایر شمع ابریشمی نیز از بهترین نوع وایر ها می باشد به دلیل انعطاف پذیری بسیار بالا و پارازیت گیری فوق العاده ی آن کارایی بسیاری دارد . در ساخت این وایر ها سیمی استفاده نشده است و فقط به وسیله ی چند رشته نخ برق و انرژی  انتقال می یابد .

این نوع از وایر به نسبت وایر سیمی از کیفیت بالا تری برخوردار است اما در مقایسه با وایر ابریشمی ضعیف تر است و انعطاف پذیری این نوع  وایر را ندارد .

اما در بین همه ی وایرهای شمع قطعا وایر های خوب دیگری وجود دارند که دست ساز می باشند و از کیفیت خیلی بالایی برخوردارند . بطور کلی دو نوع وایر کاربردی دست ساز داریم که یک نمونه ی آن در بازار موجود است که نخ ابریشم می باشد ( که با استفاده از پودر گرافیت ساخته می شوند ) اما نوع دوم آن را می توان از مغازه های تاسیسات خریداری کرد ؛ این نوع از وایر ها ۳۵۰ درجه مقاومت دارند و دارای کمترین میزان افت جرقه هستند و جزو با کیفیت ترین نوع وایر شمع های خودرو می باشند . نمونه ی دست ساز این وایر ها صرفه ی اقتصادی زیادی نیز دارند .

 

خلاصه مطلب

 

قیمت وایر خودرو به مشخصه های زیادی از جمله اندازه ی وایر ، مدل ماشین ، برند وایر و جنس وایر ارتباط مستقیم دارد . وایر سالم باید در برابر دمای بالا و پایین مقاوم باشد ، قدرت کششی بسیار خوب و قابل قبولی را داشته باشد ، در اجزای دیگر الکتریکی باعث تداخل نشده و .. . بهترین وایر شمع خودرو که در بازار موجود است ، صرف نظر از قیمت وایر نوع سیلیکونی  آن است که تحمل دمای تا ۲۵۰ درجه را دارد .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا