وایر شمع

معرفی و بررسی وایر شمع

معرفی و بررسی وایر شمع

عملکرد وایر شمع به این گونه است که برق خارج شده از سیستمی که به شکل جرقه زدن کار می کند را به سمت شمع های موتور منتقل می کند.در سیستم های جرقه زنی پیشرفته، وایر شمع هم به طور کلی از میان برداشته شده است و کوئل به شکل مستقیم روی شمع جای گرفته است که باعث می شود از افت ولتاژ جلوگیری به عمل آید.

ماشین هایی که حاوی این سیستم هستند شامل: تندر ۹۰ و زانتیا و … البته در کشور ایران خودروهای حاوی وایر شمع امروزه هم ساخته میشوند. جالب است بدانید جنس وایرهای شمع در هر دو نوع موتورهای کاربراتوری و انژکتوری مشابه است و فقط احتمال دارد به دلیل طرح موتورها، ظاهر و یا طول آنها عوض شود.

انواع وایر شمع

وایر شمع به چهار دسته تقسیم می شوند که در این مطلب به مهم ترین آن پرداخته می شود.؛وایر‌های جدیدی که در عصر حاضر در حال توسعه و فراگیر شدن است، از نوع نمونه‌های بوبین دار می باشد که در درون آنها لایه ای از جنس کروم و نیکل مشاهده می شود.جنس مغزی باز نیز از الیاف می باشد تا مشکل نویز احساس نشود، به خاطر حضور لایه کروم و نیکل مسئله جذب رطوبت هم به طور کلی از بین می‌رود و از طرف دیگر مقاومت کم آن منجر می‌شود تا سرعت جابجایی جریان مانند کابل‌های سیمی، زیاد باشد. یعنی این نوع وایر‌ها همه ی مزیت های کابل‌های سیمی و ابریشمی را یکجا دارد..

 

 

علائم خرابی وایر شمع

پایین آمدن قدرت موتور، زیاد شدن دمای موتور به خاطر بالا رفتن فشار به آن، ریپ زدن موتور و تکان خوردن های بیشتر از اندازه عادی در موتور می‌تواند از نشانه های خرابی وایر شمع باشد. به علاوه صحیح  کار نکردن وایرها می‌تواند باعث بالا رفتن میزان آلایندگی خودرو و همچنین ذوب شدن سر شمع‌ها گردد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا