وایر شمع

همه چیز در رابطه با وایر پراید

وایر پراید چیست و چه کاربردی دارد؟

وایر پراید وسیله ای است که از سیستم جرقه زنی باعث انتقال برق خروجی به شمع های موتور می شود. به طور کلی وایر یک سیم ارتباطی است که برق را از دلکو بر روی شمع انتقال داده و این احتراق توسط شمع بالای پیستون سیلندر ماشین رخ می دهد.

کار وایر برق رسانی از دلکو به شمع می باشد. ماشین های بنزینی بر اساس سیلندرشان سیم وایر دارند. برای مثال ماشی هایی که دارای ۴ سیلندر می باشند تعداد سیم وایر آن ها ۵ عدد می باشد. یک سیم وایر از کوئل به دلکو و چهار وایر باقی مانده هم هر کدام از دلکو به روی سر سیلندر نصب می شوند. بعضی از ماشین ها هم هستند که دارای ۶ سیلندر و ۷ عدد سیم وایر دارند.

لازم به ذکر است که کوئل ها در قسمت سیستم جرقه زنی ماشین قرار گرفته اند و سیم پیچ هایی القایی به شمار می آیند. کار آن ها هنگام جرقه این است که با ولتاژ بسیار بالا جریان برق را تولید می نمایند.

امروزه وایر شمع در سیستم های جرقه زنی که به صورت مدرن هستند حذف شده است. نکته ی جالب این است که هنوزم هم در کشور ما خودرو هایی تولید می شوند که دارای وایر شمع هستند. شکل و ظاهر وایر شمع در موتور های کاربراتوری و هم چنین انژکتوری با هم متفاوت است البته این تغییر به دلیل طرح موتور ها می باشد. اما تنها چیزی مشترکی که بین آن ها وجود دارد جنس آن ها است. جنس وایر شمع در هر دوی این موتور هایی که نام بردیم یکی می باشد.

 

جنس وایر ها معمولا سیلیکونی می باشد و این یک نوع از مقاوم ترین و بادوام ترین جنس وایر می باشد. هم چنین باید به اندازه کافی در نگهداری از آن دقت نمایید. وایر ها در سه نوع سیمی ، ابریشمی و ترکیبی به فروش می رسند.

وایر پراید

وایر پراید سیمی است که دارای روکش می باشد. این روکش به رنگ های متفاوت عرضه می شود. کار اصلی آن  برق رسانی به اندازه ی کافی به موتور ماشین می باشد. اندازه ی وایر پراید با ماشین های دیگر متفاوت است. ماشین های بنزینی که دارای ۴ سیلندر می باشد اندازه ی سیم وایر آن ها به ترتیب ۲۰ ، ۳۰ ، ۴۰ و ۵۰ سانتی متر می باشد. تعویض کردن وایر سیمی پراید بسیار کار ساده و راحتی است. کافی است که مراحل را با دقت انجام دهید.

برای تعویض ابتدا سیلندر را از چپ یا راست وایرهایی که کهنه شده اند، باید از بالا یا در واقع سر شمع جدا کنید. در مرحله ی بعد باید وایر تازه ای که خریداری کرده اید را مطابق با الگو و توضیحات به آن متصل نمایید. برای انجام این کار دقت کنید موتور ماشین حتما باید سرد باشد.

 

چگونه تشخیص دهیم که وایر سیمی پراید سالم و یا خراب شده است؟

تشخیص دادن سالم و یا خراب بودن وایر پراید همانند تعویض کردن آن بسیار کار ساده ای می باشد. اول از همه ماشین را روشن می نمایید بعد از اینکه موتور روشن شد، وایر ها را به ترتیب از جای خود خارج کرده و آن ها را نزدیک به بدنه ی سیلندر کنید. اگر در این هنگام باعث شد که جرقه را تخلیه کند به این معناست که وایر شما سالم می باشد اما اگر هیچ جرقه ای صورت نگرفت به این معناست که وایر شما قطع است.

برای اینکه نشتی جریان در وایر را تشخیص دهید باید از دستمال خیس استفاده نمایید. در اصطلاح به عمل نشتی جریان ، برق دزدی گفته می شود. برای اینکه نشتی جریان را تشخیص دهید باید در جایی تاریک قرار بگیرید و موتور ماشین هم باید خاموش باشد. در قسمت زیرین وایر ها باید دستمال خیسی که از قبل تهیه کرده اید را قرار دهید. بعد از آن باید خودرو را روشن نمایید. اگر وایر شما دچار نشتی شده باشد شما به راحتی می توانید آثار نشتی آن را بر روی دستمال خیس مشاهده نمایید.

اگر وایر با خرابی مواجه شود ، دیگر نمی تواند عمل جرقه زنی و یا حتی انتقال برق را انجام دهد. به همین دلیل چراغ چک ماشین به علت خرابی وایر روشن می شود.

 

یکی از نشانه هایی که خراب شدن وایر را به ما نشان می دهد این است که ماشین به هنگام درجا کار کردن دچار لرزش می شود. هم چنین موتور ماشین به صورت قابل توجه ای دچار افت می شود و این ها دلایل خراب شدن وایر است که شما باید آن ها را در نظر بگیرید. هم چنین اگر وایر خراب شود باعث بد کار کردن و سوخته شدن بنزین می شود. برای اینکه موتور ماشین شما دچار افت نشود و کارایی خود را از دست ندهد بهتر از هر چند وقت یک بار مورد بررسی قرار داد و حتما باید بعد از یک سال وایر های خود را تعویض نمایید.
اگر وایری که خریداری نمودید استاندارد نباشد باعث می شود که دمای موتور ماشین شما افزایش یابد ، قدرت موتور ماشین کاهش پیدا می کند ، مصرف سوخت دچار افزایش می شود ، باعث به لرزش در آمدن موتور می شود ، سر شمع میانی دچار ذوب شدن می شود و علائم دیگری که باعث آسیب رساندن به ماشین شما می شود.
مشکلات بعضی از وایر ها قابل مشاهده است برای مثال اگر وایر ماشین شما دچار پارگی و یا ترک خوردگی شده باشد شما می توانید آن را مشاهده نمایید و هرچه زودتر برای تعویض آن اقدام نمایید اما بعضی از وایر ها هستند که دارای روکش سیلیکونی می باشند و شما نمیتوانید مشکلات آن را مشاهده کنید.
نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که در هنگام تعویض حتما تمامی وایر ها را به صورت یک جا عوض نمایید و سعی کنید جنسی که مرغوب تر است را خریداری نمایید. نکته ی دیگر برای خرید وایر این است که سعی کنید از برندی که قبلا از آن استفاده می کردید وایر خریداری نمایید چرا که خریداری برند جدید وایر باعث می شود که ماشین شما با آن سازگاری نداشته باشد و دچار یک سری اختلالات در ماشین شما شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا