وایر ها از جنس ماده سیلیکون اند

وایر ها از جنس ماده سیلیکون اند

همانطور که میدانید ماده سیلیکون دارای مزایای زیادی از جمله مقاومت در برابر حرارت، مواد روغنی و… می باشد.در این عصر بهره بردن از ماده سیلیکون در حوزه سیم و کابل به منظور استفاده از از آن ها در شرایطی که تا به امروز محدودیت به حساب می آمد بسیار زیاد شده و موجب افزایش طول عمر سیم و کابل کشی در جو گرم و و روغنی شده است .

یکی از این فضاها  داخل موتور ماشین هایی است که روزانه هزاران نوع از آن ها در جهان ساخته می شود .تمام خودروهای سوختی چه گازوئیلی و چه بنزینی برای تکمیل فرایند احتراق در موتورهای خود از شمع استفاده می کنند.عملکرد این شمع ها  و وایر شمع تولید جرقه یا جابجایی آن در محفظه سوختن موتور است.

مطالبی که در بالا بیان شد در محدوده ی دانش و اطلاعات علم مکانیک بود اما سراغ جابجایی جریان از باطری خودرو تا شمع موتور و تولید جرقه حاصله از قطع و وصل جریان را باید در حوزه ی برق و الکتریسیته جستجو کرد.

"وایر

 

چرا جنس وایر ها از سیلیکون است؟

با توجه به فضای گرم و روغنی در موتور خودرو بهره بردن از روکش نسوز و مستحکم سیلیکونی با عنایت به مزایای اشاره شده در سیم شمع غیر قابل انکار می باشد.

در گذشته ای نه چندان دور برای چنین استفاده هایی از وایر هایی که با دو روکش فایبرگلاس عایق می شدند استفاده می شد. اما به مرور زمان این عایق هاکه قیمت زیادی هم داشتند و همینطور آسیب پذیر جای خود را با پدیده ای به نام سیلیکون عوض کردند.

وایر شمع که در میان بازاریان به کابل های وایر شمع معروفند از جنس ماده  ی سیلیکون می باشند.در ادامه به ۵ لایه وایر شمع که از جنس های مختلف من جمله ماده ی سیلیکون است اشاره می کنیم:

  1. لایه اول فایبرگلاس
  2. لایه دوم هسته فریت
  3. لایه سوم سیم پیچ 
  4. عایق از جنس  سیلیکون
  5. شیلد فایبر گلاس
  6. روکش از جنس  سیلیکون

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا